3-те вида рак, които са най-трудни за диагностициране: Лекар разкрива симптоми, на които трябва да обърнете внимание

Лекар разкрива кои видове рак се диагностицират най- трудно и на какво трябва да обърнете внимание, за да увеличите шансовете да потърсите помощ навреме.

Ракът е жесток и едно от най-жестоките неща в него е, че различните видове могат да се „скрият“ в телата ни много по-добре от други. А забавянето на диагнозата може да бъде фатално.

Затова лекарят обясни кои видове рак се забелязват най-трудно и за какво трябва да внимаваме.

Д-р Дебора Лий споделя пред Metro, че най-честите форми на рак, които трудно се диагностицират, са рак на панкреаса, яйчниците и дебелото черво.

– Смята се, че и трите вида рак присъстват много години преди диагностицирането, но причиняват малко или никакви симптоми, или ако симптомите се появят, те се бъркат с нещо друго. Трябва да повишим информираността за тези видове рак и да направим така, че хората да обръщат внимание на признаците и симптомите и да посещават личния си лекар по-рано, отколкото по-късно – обяснява лекарят.

ракови клетки

Снимка: pixabay

Рак на панкреаса

– От всички видове рак ракът на панкреаса е особено труден за диагностициране и обикновено се проявява, когато заболяването е в напреднал стадий и не подлежи на лечение. Само един процент от хората, диагностицирани с рак на панкреаса, живеят 10 години. Ракът на панкреаса има най-ниската петгодишна преживяемост от 22-та най-често срещани вида рак.

Според д-р Лий ракът на панкреаса често отнема от 10 до 20 години, за да расте в панкреаса, преди да бъде открит. 80% от пациентите се диагностицират в напреднал стадий.

„Това е така, защото панкреасът е високо в задната част на корема и симптомите са леки или се дължат на други състояния като киселинен рефлукс, заболяване на жлъчния мехур или пептични язви“, казва д-р Лий.

Симптоми

* безболезнена, прогресираща жълтеница – жълт цвят на кожата и склерите, с бледи изпражнения и тъмна урина

* необяснима загуба на тегло

* загуба на апетит

* гадене и повръщане

* промяна в навиците на червата – диария или запек

* летаргия и умора

* стомашни болки

* лошо храносмилане

рак панкреас симптоми

Снимка: pixabay

Рискови фактори

* Ракът на панкреаса обикновено засяга хора над 65 години и е рядък при тези под 40 години, но може да се появи на всяка възраст

* 22% от случаите на рак на панкреаса се причиняват от тютюнопушене

* алкохол, затлъстяване и липса на физическа активност

* възниква по-често при тези, които преди това са били лекувани за рак

* Рискът се увеличава значително, ако имате един или двама близки роднини с болестта. По-често се среща при тези с ген BRACA 2 и при тези със синдром на Линч

* възниква по-често при тези с хроничен панкреатит или тези с инфекция с хепатит В

* Новопоявил се диабет

Д-р Дебора призовава всеки, който има някой от горните симптоми, да се срещне с личния си лекар.

– Повечето хора няма да се разболеят от рак на панкреаса, но ако ракът бъде открит навреме, това значително ще подобри шансовете за оцеляване. Няма програма за скрининг за рак на панкреаса, но ако сте изложени на висок риск, може да имате възможност да се присъедините към Европейския регистър за наследствен панкреатит и рак на панкреаса (EUROPAC).

Рак на яйчниците

– Проблемът е, че само 20% от жените се диагностицират с рак на яйчниците в ранните му стадии – 1 и 2. Ракът на яйчниците често се диагностицира, когато е напреднал и вече се е разпространил, защото симптомите са неясни и неспецифични и е често се приписва на други неща. Тъй като тазът и коремната кухина са обширни, туморът трябва да нарасне доста, преди да причини достатъчно симптоми, за да може жената да разбере, че нещо не е наред. Ето защо жените трябва да познават симптомите. Бъдете внимателни и отидете на лекар веднага щом смятате, че нещо не е наред – съветва докторът.

Симптоми

* метеоризъм

* бързо усещане за ситост след хранене

* често уриниране (поради натиск върху пикочния мехур)

* болка в корема и/или таза

* чувство на натиск в стомаха

* подуване на корема

* необяснима загуба на тегло

* умора

* болки в гърба

* запек

* вагинално кървене – постменопаузално кървене

* необичайно вагинално течение

* болезнен секс

рак панкреас

Снимка: pixabay

Рискови фактори:

* най-честата възраст за рак на яйчниците е 63 години – рядко под 40 години

* наднормено тегло или затлъстяване

* ранно начало на менструация и късно прекъсване

* ендометриоза

Генетични предразположения

– Жените са изложени на по-голям риск, ако имат майка или сестра с рак на яйчниците или гърдата. Жените трябва да видят своя личен лекар, ако случаят е такъв, тъй като те може да отговарят на критериите за насочване за генетичен скрининг за рак и да бъдат тествани за генни мутации като BRACA1 и BRACA 2, което означава възможност за операция за отстраняване на яйчниците и гърдите преди каквото и да е злокачествено заболяване да е възникнало – ако решат да го направят.

Отново, ако имате някой от горните симптоми, д-р Дебора казва, че е време да посетите вашия личен лекар. Можете също така да отидете в клиника за сексуално здраве.

– Повечето хора няма да се разболеят от рак на яйчниците, но винаги е най-добре да бъдете предпазливи и да се прегледате, за да си осигурите най-добрия шанс да хванете навреме сериозни заболявания като рак на яйчниците. Ракът на яйчниците в стадий 1 има петгодишна преживяемост от 89%, докато при стадий 4 тя пада до 20%.

Рак на дебелото черво

Ако не бъде открит навреме, ракът на дебелото черво може да се разпространи в кръвоносните съдове, чревната стена, лимфните съдове и други локални тъкани. Д-р Дебора обяснява:

– Ракът на дебелото черво обикновено започва с разрастване на полихимика в чревната стена. Само около 10% от чревните полипи стават злокачествени. Процесът продължава от 10 до 20 години, през които има достатъчно време за откриване и отстраняване на полипи.

Тя също така цитира епидемиологично проучване за рак, което установи, че близо една трета от пациентите с рак на дебелото черво получават диагноза със закъснение.

– В 13% от случаите забавянето е настъпило преди да посетят семейния лекар, а в 38% забавянето е настъпило, след като семейният лекар ги е насочил към болницата. При 49% от пациентите забавянето е в ходене на изследвания и изчакване резултатите от изследванията да бъдат върнати на общопрактикуващия лекар.

рак дебело черво

Снимка: pixabay

Симптоми:

* кървене – кръв в изпражненията, в тоалетната или върху тоалетната хартия

* промяна в навиците на червата

* необяснима загуба на тегло

* умора и летаргия

* стомашна болка и/или бучка

Рискови фактори

* полипи на дебелото черво

* възпалително заболяване на червата – болест на Crohn или улцерозен колит

* фамилна анамнеза за рак на дебелото черво

* наследствени заболявания като синдром на Линч или фамилна аденоматозна полипоза

* редки състояния като синдром на Peutz-Jeghers или кистозна фиброза

* диабет тип 2

* старост

– Ракът на дебелото черво може да се появи на всяка възраст, но е по-често срещан при хора над 50 години, с наднормено тегло или затлъстяване, тютюнопушене, алкохол и липса на физическа активност, диета с високо съдържание на червено месо, ниски нива на витамин D, което се среща по-често при работещи нощни смени.

Д-р Дебора посочва, че не трябва да се срамуваме да обсъждаме нашите навици в банята с личния лекар.

– Вашият лекар също седи на тоалетната. Те са виждали всичко това преди и са тук, за да помогнат. Не трупайте симптомите просто „на купчина“, без да им обръщате внимание!

Редактор: Петя Иванова