Погача Слонско ухо със сирене и кисело мляко – никой тутманик не може да се мери с тази красота!

Приготвяне:

30 мин

Готвене:

60 мин

Общо: 90 мин

Хранителна стойност:
500 kcal

Най-вкусната погача със сирене, която носи интересното име Слонско ухо. Ако видите начина й на приготвяне, ще разберете и защо се казва така.

Но най-важното е, че е пухкава, ароматна и пълна със сирене и масло – мечтата на всеки любител на тестото! Няма как да устоите на красивата Погача Слонско ухо със сирене и кисело мляко :

Погача Слонско ухо със сирене и кисело мляко

НЕОБХОДИМИ СЪСТАВКИ:

600 гр. брашно тип 500 (меко)
40 гр. прясна мая
1 яйце
1 ч. л. сол
1 ч. л. захар
50 гр. маргарин
250 мл хладко мляко
3 с. л. кисело мляко

За плънката:

120 гр. маргарин
1 яйце
2 филийки сирене

За замазване:

1 жълтък
малко олио
сусам

НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ:

Замесете тестото от посочените продукти и оставете да удвои обема си. Разточете кора с точилка с дебелина половин пръст. От тестото се изрязват кръгове с чаша като за понички.

кръгове тесто

Снимка: YouTube

Подредете кръговете в дълбока тава или съд за печене, така че всяко кръгче да лежи наполовина върху предишното, като между тях сложете от плънката.

погача от фурната

Снимка: YouTube

Оставете погачата да втаса около 20 минути, намажете с разбит жълтък, поръсете със сусам и печете в загрята на 220 градуса фурна за около 30 минути.
Когато се запече, сложете фолио отгоре, за да не загори.

сусамена погача със сирене

Снимка: YouTube

ПЪЛНЕЖ: маслото, яйцето и сиренето се смесват с вилица. Може да сложите и друга комбинация по ваш вкус.

Редактор: Петя Иванова