Проф. Аргирова изброи коварните свойства на „Мю“-варианта на К-19:
Проф.Радка Аргирова е един от водещите вирусолози у нас. Неведнъж сме се вслушвали в нейното мнение в хода на пандемията от коронавирус.
Сега проф.Аргирова говори за опасния „Мю“-вариант на К-19, както и за особеностите на останалите вариации на вируса:
В момента у нас доминира „Делта” вариантът на коронавируса.
Свалихме английския вариант, сега „Делта” е над всички. Към момента „Мю“ вариантът не е влязъл в страната ни. Според класификацията и характеристиките на Европейското бюро на Световната здравна организация – в Европа все още е спорадичен, т.е. спорадичен е при пътуващи. Това каза пред БГНЕС вирусологът в Клинична лаборатория на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда проф. Радка Аргирова.
Тя обясни, че новият вариант попада в класификацията „от интерес” и се следи специално, защото в един момент може да стане „вариант за безпокойство” и поясни, че вече се знае неговата генетична характеристика.
„Той се оказва малко по-силно инфекциозен, което означава, че вирусът още по-добре може да се свързва с клетъчните рецептори, което от своя страна означава, че още по-лесно може да навлиза в клетките. С други думи е по-заразен“, каза вирусологът.
Попитана дали този вариант може да заобикаля ваксините, проф. Аргирова заяви, че това свойство не е присъщо само за „Мю“ варианта.
„Той може частично да заобикаля ваксините, всички варианти частично ги заобикалят. Важното е, че продължава действието на ваксините. То никога не е 100%. Примерно, вместо да е 90% може да стане 60-70%, което не е никак малко и е достатъчно да ни запази“, подчерта тя и уточни, че ваксинираните, ако се разболеят, то ще изкарат много леко вируса и със сигурност няма да се стигне до тежки последици или смърт.
„Хора, които са ваксинирани и след това са се заразили, около 4%, те много по-бързо оздравяват, много по-леко карат, за летален изход изобщо не става въпрос“, подчерта проф. Аргирова.
Симптомите при „Мю“ варианта са сходни с тези на „Делта“.
„И при този не се говори за разстройства във вкуса, мириса, възприятията въобще. Инкубационният му период е малко по-къс. Твърди се, че при ваксинираните хора няма опасност. При неваксираните, защото сега говорим за епидемия сред неваксинираните, още не сме много наясно каква е тежестта, тъй като той е спорадичен. Все още не е характерен и не е доминиращ“, обясни експертът и добави, че в доклад се твърди, че има случаи на този вариант в Турция и Гърция.
От думите ѝ стана ясно още, че следят и останалите варианти от „интерес“ и това е изключително важно.
„Всичките ги следим – такива са още „Ламбда“, „Тета“, „Йота“. Знаем цялата им генетика. Стараем се да бъдем преди вируса. За първи път от няколко месеца може да кажем това. Защото в началото на пандемията не можехме да го кажем. Сега вече ние следим и чакаме как ще се проявят и сме готови. Науката върви напред и искаме да тръгнем преди вируса и вече го изследваме, преди той да е станал доминиращ“, каза тя.
Вирусологът подчерта, че близо две години след началото на пандемията нямаме нов щам, което е добра новина.
„Вирусът е изменчив, но не толкова колкото грипният и ХИВ“, посочи специалистът.
Проф. Радка Аргирова каза още, че чрез ваксината, ние на практика, на популационно равнище, убиваме този вариант, който в момента циркулира.
„Ваксинирането цели да не се разболявате тежко и да няма тежък и фатален изход от инфекцията. Има хора, които влизат не чак в толкова тежко състояние и след 2-3 дни толкова се влошават, че настъпва фатален край. Виждаме го всеки ден“, припомни тя.